روانشناسی تربیتی با رویکرد شناختی
دانشگاه شهید چمران اهواز
معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی
طرح درس ویژة درسهای تحصیلات تکمیلی دانشگاه
آدرس ایمیل: shehniyailaghm@yahoo.com | مرتبة علمی: استاد | نام و نام خانوادگی استاد: منیجه شهنی ییلاق و دکتر مکتبی – به صورت مشترک |
|
نیمسال تحصیلی: اول 99-98 | گروه: روانشناسی | دانشکده: علوم تربیتی و روان شناسی |
|
تعداد واحد: 2 | نام درس: روانشناسی تربیتی با رویکرد شناختی | دورة تحصیلی: ارشد |
|
جایگاه درس در برنامة درسی دوره: درس اختیاری |
| ||
هدف کلی: هدف این درس آشنای با روشهای روانشناسی تربیتی با رویکرد شناختی است.
|
| ||
اهداف یادگیری: از دانشجویان انتظار می رود بتوانند رابطه روانشناسی با تعلیم و تربیت را در رویکرد شناختی توضیح دهند. ماهیت فرایند یاددهی-یادگیری بر اساس رویکرد شناختی از یافته های روانشناسی شناختی در عرصه آموزش و پرورش استفاده کنند. |
| ||
رفتار ورودی: دانشجو باید حداقل یک درس روانشناسی تربیتی مقدماتی را گذرانده باشد. |
| ||
مواد و امکانات آموزشی: 1- فصولی از کتاب های روانشناسی تربیتی اسلاوین، سانتراک، گلاور ، شانک ، سیف و شهنی ییلاق 2- جزوه فصول ترجمه شده دکتر شهنی یییلاق ا3- استفاده از اسلاید و ویدئو همراه با وویس برای تدریس 4- گزارش کار عملی دانشجو |
| ||
روش تدریس: 1- سخنرانی 2- بحث 3- کنفرانس دانشجو در خصوص موضوع های جدید در روانشناسی تربیتی |
| ||
وظایف دانشجو: 1- حضور مرتب در کلاس و توجه به درس و یادداشت برداری از مطالب اسلایدها و شرکت در پرسش و پاسخ 2- مطالعه کتاب ها و جزوه ها 3- انجام کار عملی |
| ||
شیوه آزمون و ارزیابی: یک امتحان میان ترم و یک امتحان پایانی گزارش کار عملی شرکت فعال در کلاس |
| ||
منابع درس: کتاب های روانشناسی تربیتی 1- اسلاوین، ر. ای. (2006). روانشناسی تربیتی. ترجمه یحیی سید محمدی. 2- سانتراک، ج. د. (2008). روانشناسی تربیتی. ترجمعه شاهده سعیدی و همکاران. 3- سیف، ع. ا. ( ). روانشناسی پرورشی نوین. 4- کتاب گلاور در روانشناسی تربیتی 5- شانک، نظریه های یادگیری 4- جزوه های شناختی در روانشناسی تربیتی 5- ترجمه های شهنی ییلاق |
| ||
هفتة یکم
4- تعریف روانشناسی تربیتی 5- موضوع روانشناسی تربیتی | |||
هفتة دوم
2- عوامل پیچیده تأثیرگذار بر رفتار و پژوهش های روانشناسی تربیتی 3- نظریه های رفتارگرایی (مطالعه فصل دوم کتاب شانک) 4- تفاوت های موجود بین روش تدریس قدیم و جدید | |||
هفتة سوم 1- مروری بر مطالب قبلی 2- پرسش و پاسخ از موضوع آموزش داده شده در جلسه قبل 3- آموزش نظریه های یادگیری شناختی و پردازش اطلاعات
5- تکلیف هفته بعد (مطالعه فصل نظریه های یادگیری شناختی) | |||
هفتة چهارم 1- سئوال پرسیدن و جواب شفاهی (یا تست کوتاه کلاسی) از مطالب خواندنی جلسه قبل. 2- آموزش نظریه های رشدی 3- ارائه مطالب بیشتر با استفاده از پاورپوینت (4 ویدئو آموزشی) 4- جمع بندی 5- تکلیف جلسه بعد | |||
هفتة پنجم 1- مروری بر مطالب جلسه قبل 2- نظریه های مختلف انگیزشی (مزلو، هدف گذااری، خودتنظیمی، اسناد علی و علوم شناختی) 3- بحث و سئوال و جواب در موضوع 4- جمع بندی و برجسته کردن مطالب این جلسه | |||
هفتة ششم
4- ارائه مطالب اضافی، استفاده از پاورپوینت 5- جمع بندی مطالب | |||
هفتة هفتم
5- جمع بندی مطالب | |||
هفتة هشتم 1- امتحان میان ترم از مطالب 7 جلسه آموزش داده شده.
| |||
از جلسه هفتة نهم تا جلسه شانزدهم هم دکتر مکتبی تدریس نمود
|